Home > uDig, pierwsze wrażenie

uDig, pierwsze wrażenie

Mamy już do obejrzenia innych open source narzędzia w obszarze GIS, w tym QGIS i gvSIG, oprócz niewolnych programów testowanych przez nas wcześniej. W tym przypadku zrobimy to samo z User-Friendly GIS Internet Pulpit (uDig), Jeden z tych, którzy są w PortableGIS.

Miejsce, w którym to się stało z

uDig jest konstrukcja z Badania Załamania Firma, która po wygraniu główną nagrodę sponsorował GeoConnections, Zainwestował w tym i innych wydarzeniach. Licencja uDig jest GNU LGPL, Ta sama firma, która jest należna rozwój PostGIS oraz istotny wkład w GeoServer.

clip image002110 uDig, first impressionclip image00381 uDig, first impression

Funkcje

To znakomity rozwój, łamiąc wiele tradycyjnych narzędzi konwencje, z twarzą jak QGIS. W jego funkcji może być zawarte:

 • Zbudowany w Javie pod Eclipse (jak gvSIG)
 • Wolność skonfigurować interfejs jest godny pozazdroszczenia, jest w stanie przeciągnąć okna niemal wszędzie, uruchamiając je w tle, wewnętrzne i zewnętrzne drag, je zminimalizować do przycisków i modyfikować dowolnie ramki ‘ krawędzie.
 • Szybkość realizacji jest bardzo dobra (pomimo, że na języku Java, próbowałem z Acer Aspire One z Windows XP) działa na Linuksie i Mac, oczywiście z lepszej wydajności.
 • Co do czytania formatów wektorowych, jest ograniczona z oddzielnych plików (nie czytaj DGN KML lub DWG, DXF), Ale to nie z nich (GML wypalanych, xml). Tylko tradycyjne jeden plik jest do odczytu kształtować plik.
 • Z obrazów rastrowych też ma swoje ograniczenia, ale można wkleić do usług WMS i innych usług online.
 • Dla każdej bazy danych jest to solidny, ArcSDE, DB2, MySQL, Spatial Oracle, PostgreSQL / PostGIS i WFS, tak, że w niektórych z nich może integrować dane wektorowe nie zarejestrować się w konwencjonalny sposób.
 • clip image00460 uDig, first impressionSiatka, skala bar i legenda są zintegrowane jako warstwy. Jest to interesujące, ponieważ nie są one interfejsu możliwości rozmieszczenia, ale danych. Mimo, że jego konfiguracja jest dość skomplikowana (na pierwszy rzut)
 • Posiada cechy, które sprawiają, że praktyczne, takie jak:
  kopiuj / wklej z funkcje (Np. GIS kolektora)
  -Wklej jak xml w notatnik 
   bardzo praktyczne tematycznych symboliki z wpisami w celu uniknięcia problemów z koloru ciemno, monitory CRT, projektory, monitory LCD, kolorowy druk oraz ksero.
 • Interesujące jest to, że narzędzie to zwykle przychodzi ze strukturalną przykład, który obejmuje społeczności Kanady i globalną bazę danych miast, państw, stref czasowych i obrazów satelitarnych. Strategia ta jest bardzo dobrze do zrozumienia zdolności w czasie widząc go po raz pierwszy, strategii, które należy wziąć pod uwagę inne programy, które zostały pobrane oraz zainstalowane generuje duży pytanie A teraz co **** mam zrobić z tymiclip image00537 uDig, first impressionPrzyciski?
 • Szukaj aktualizacji online to kolejna przydatna funkcja, że ​​inne projekty powinny rozważyć. W tym celu w pewnym stopniu podobne do gvSIG istnieje bariera w pierwszym widoku. To dlatego, że bogactwo w rozszerzeniach nie ma wystarczającej ilości sprzedaży lub brakuje wspólny wątek, aby promować swoją przydatność (w tym statusu oficjalnego przypadku). Przynajmniej z tej internetowej aktualizacji (która nie ma gvSIG), po kilku minutach od pobrania widzę wiele umiejętności, które otrzymuje w TrawieJGrass, SEXTANTE, Maszyna Horton Rozszerzenia i od Axios zastosowaniach hydrologicznych modeli 3D, GPS interakcja rastrowych i wektorowych.

clip image00626 uDig, first impression

Wady

clip image00717 uDig, first impressionuDig robi ciekawe rzeczy, jak qgis uzupełniają JGrass, ale jako rozwiązania GIS nie najlepsze narzędzie open source jest pod względem funkcjonalności budowy wektora i topologii zarządzania; to przekracza o QGIS (które przynosi rozszerzeń) i gvSIG (bez rozszerzeń). Mimo, że jest dojrzały i ma to, co typowy użytkownik może potrzebować, jej potencjał jest dla użytkownika z możliwościami Java rozwoju; jego Internet GIS podejście ma sens, do łączenia danych i wyszukiwanie aktualizacji, ale do publikacji ma niewiele do zaoferowania (Tak robi GeoServer).

Przeczytaj kilka CAD / GIS formatów, Nie udało się w integracji społeczności na poziomie gvSIG, a w tym, zapotrzebowanie użytkowników i alianse strategiczne są ważnym silnik do przyspieszenia rozwoju, aspekt, który nie wydaje się, się coraz impet gvSIG (terytorium Kanady, ale nie na całym świecie).

Fakt łamanie schematów czyni je tracąc kilka punktów, ponieważ wielu użytkowników wymknąć się spod kontroli na początku (w zakresie zarządzania projektami, katalogi i perspektywy). To pobiera te punkty przez prostotę , który niegdyś znany sposób ich funkcjonowania, choć w filozofii Java skalowalności musi być pod opieką równowagi dla wersji podstawowej wraz z rozszerzeniami (co ma sens) nie przypominają (w wolnym ewolucji) Choinka z którym spędzasz wiele dane, tak że jeden dzień przegramy, albo harmonia, albo symetrii lub osi czasu.

Nie tak dobrze znane jest jedną wielką wadą (tak się dzieje w wielu innych), jest rozwiązaniem dla wybranej grupy nie jest długoterminowa gwarancja, a nie w open source aplikacji, w konsekwencji, trochę usystematyzowanie doświadczeń i dokumentacja, Choć jest to godne podziwu jego protokół nowy podejmowania decyzji. Dla gminy, uDig może być bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ale wsparcie i szkolenia może być złożony problem (od British Columbia), Wydaje się bardziej praktyczne dla projektów które będzie obejmować dostosowanie i budżetu, aby utrzymać go (np. środowisko, luka).

Poza peruwiańskiej projektu ziemniaki i co Axios raporty, niewiele słychać uDig w środowisku Hiszpanie, ciągłość w tego typu rozwiązań na szczeblu krajowym zależy od realizacji polityki migracyjnej wobec wolnego oprogramowania, tematu, który działa bardzo wolno w Ameryce Łacińskiej.

Największą wadą widzę w uDig jest jego długoterminowe zrównoważenie, Fakt bycia narzędziem obsługiwane przez prywatną firmę stworzony wątpliwości na nas i na takie pytania jak:

  • Co jeśli ktoś mówi Badań Załamania dzień koszty utrzymania dla dalszego wsparcia i rozwoju, to kto?
  • Czy stworzył społeczność pomóc globalnego dynamicznego wzrostu, gdy istnieje duże zapotrzebowanie?
  • Czy nie ma innego Open Source projekty w Java / Eclipse, które robią to samo, co wydaje się powielać pracy?
  • Czy nie wydaje się, że darmowe narzędzia są strategie firm, które w końcu opuszczają niewoli wsparcie?

Na pewno Otwarte znak ma bardzo jasne odpowiedzi na wyżej, ale warto pomyśleć o zrównoważonym rozwoju, która sama w sobie jest skomplikowane w bezpłatnych projektów, bo jeśli oddzielić aspekty techniczne i technologiczne, które wydają się działać jasno, aspekt finansowy jest wątpliwa w dłuższej perspektywie . Dziś żyjemy w czasach, kiedy huragan sprawia globalnego załamania gospodarczego systemowy, buty pływające (Hiszpański Idiom: zapatazo “) Na konferencji może wywołać wojnę, która kończy się na dobre wróżby w ciągu jednego dnia, na giełdzie krach poniżej dopuszczalnej granicy sprawia, że ​​wielkie firmy idź do diabła (Hiszpański idiom: “IRSE al carajo”) W czasie krótszym niż jedna godzina.

Takie rzeczy sprawiają nam myśleć, że w takim zakresie (i tak, że jest tak) Rozwiązań, które dają pełną swobodę człowieka, zagrażają rozproszenie wysiłku i pieniędzy (bo w końcu to kosztuje). Wolność może stać się tak wielka, że ​​jeden dzień może być używany do opuszczenia projektów z innych decyzjach, które nie były założyciele pomysł. W związku z tym, na pewno wiele już napisano o tym, ale musimy nadal myśli o nim ostrożnie, pamiętając, że pewnego dnia będzie to środek o wpływ inwestycji, a nie przez egeomate (Hiszpański Idiom: “geofumada” w tym przypadku pomysł).

Wniosek

 • W rozwoju: bardzo solidny i praktyczny, inne projekty powinny naśladować pomysłów tutaj.
 • Jako rozwiązanie: ma poważne ograniczenia w porównaniu z innymi, z jego poziomu (w pierwszym widoku)
 • Jako projekt idzie bardzo wolno i nie wydaje się spieszyć.
 • Jak przejść testowania rozszerzeń, możemy dać punkty tej kwoty po pierwszym zdaniem.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.