Home > Quantum GIS, ilk izlenim

Quantum GIS, ilk izlenim

GvSIG arkadaş, sözü, önümüzdeki Pazartesi 27 Temmuz yerine eğer 1.9 kararlı sürümü olacak. Şimdiye kadar testin algılanan hacmine göre, büyük olmuştur dağıtım listeleri. Kesinlikle uykusuzluk geliştiricilerin pahasına, ben tebrik konuşma performans tatmin için umut zaman, Pazartesi günü beklerken, en sinek de QGIS bir göz atalım.

QGIS yılında geliştirilen C + + Qt araç kullanarak, Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışır. Proje 26 dilde ve lisans GPL desteği ile, Mayıs 2002’de doğdu.

Biz bana oldukça indirilebilir aracı kullanmak için özgür olmak mutluluk bıraktı giriş sürümü 1.02 test edecek Bu linkten ve bu qgis resmi web sitesi.

clip image00249 Quantum GIS, first impression

Görünüm

Ikonografi ve arayüz tasarımı en geri alınabilir, kullanılabilirlik etkileyen, ama gerçekten de sunan sırasında kurumsal tat (satış) olarak etkiler değildir. Görünüm ve yaratıcılık eşitsizlik bir noktada bir yönetici bana bu yaptı çünkü bu yönü daha önce “, gvSIG tarihinde eleştirildikıdemli bir program gibi görünüyor, bazı simgeleri 8-bit Fırça ile yapılmış görünüyor. ”

clip image00336 Quantum GIS, first impression

Ancak, bu sığlık QGIS bile arayüzü görülecektir gösterir sadece madde üzerinde fare geçen, çok iyi kavramsallaştırma 3 farklı ikonografi temalar arasında tercih edilebilir tek bir tıklama ile, çok iyi gidiyor.

Ilginç özellikleri

clip image00425 Quantum GIS, first impressionQGIS bu araç iyi kurulmuş olduğunu birçok özellik için Çim gerektirir, bu çoğaltma çabaları önlemek için çok iyi. Eğer QGIS başlatmak ve yüklü bulmak değil, ben Çim dahil olmadan bir yorum yapıyorum bu durumda bir uyarı yükseltmek. Eğer bu uygulama kapalı var yüklenmemiş gibi, bir Çim veri seti yüklemek istediğinizde, bu yüzden iki araç kurmadan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Kısayollar, Bu mektubun basın ile fonksiyon yükleyebilirsiniz böylece komutları bir sürü atanmış bir mektup var. Bu çok kullanışlı, ben hatırlıyorum bu AutoCAD Bu hemen hemen her şeyi klavye ile yapıldı en iyi hileler biriydi.

clip image00516 Quantum GIS, first impressionGenel bakış Sol panelde iki yönlü senkronizasyon, dağıtım alanı gösteren bir harita. Çok faydalı, size genel olarak görmek istediğiniz katmanları seçebilirsiniz, ve farklı boyutlarda bir kayan pencere olarak serbest bırakılabilir.

Yan çerçeve, sadece büyük, sen ön plana etiket olarak eklentileri sürükleyebilirsiniz, bu yüzen olarak yapılabilir, ve basit bir sağ tuşu ile açıp açmak olabilir. Ayrıca geniş yönetimi sol panelinde ama altındaki sadece basit bir sürükle olduğunu.

Alt panel öznitelik tablo görüntülemek için, alanında görünür, ama aynı zamanda yüzen olabilir. Basit bir fare sürükleme ile sütunun genişliği seçilen satır ve değişime yakınlaştırma seçenekleri ile çok işlevsel. Ayrıca alt çerçeve çok ne gibi, arama ve seçim işlevleri Çeşitli CBS ayrı basit durum çubuğundan vardır.

clip image00612 Quantum GIS, first impressionclip image0076 Quantum GIS, first impression

Bu arayüz tasarımı oluşumu daha karlı hale getirir, yüzen çerçeve tasarımı en iyi değil, hatırlatıyor MicroStation, Gibi bir durumda, pencere özelliklerini diğer işlemler etkilemeden dağıtılabilir.

Veri analizi, Ftools eklentileri arazi modelleme, hidrolojik ve diğerleri çünkü herkes ben, başka bir vesileyle görmeyi tercih bazı ilginç özellikleri vardır ilk bakışta, gerektirebilir bu coğrafi işlem ve araştırma temelleri vardır.

Ekstra eklentileri, Herhangi bir GPL uygulama gibi, kendi kazanç yavaş yavaş (Java olmama avantajı ile olsa da) toplum tarafından oluşturulan eklentileri olduğunu; varsayılan temel getiriyor ve birkaç görünüyor ama onlar gibi kadar basit değil sıralama: WFS katmanları yüklenebilir, MapServer ihracat bir koordinat yakalamak için desteği eklemek clip image0083 Quantum GIS, first impressionkuzey, ölçek ve telif hakkı, virgülle ayrılmış metin olarak görünümü shp dönüştürücü bir dxf, bir plug-in georeferencing görüntüler için vardır gps konsol, python konsol, ızgara koordinatları, vb Ama en iyi ayrı bir konudur Çim eklentileri yüklemek için bir seçenektir. Bu en eski CBS araçlardan biri olarak Grass vade, saygın olmasına rağmen gvSIG ile ne benzer ve Sextant.

Bu tür shp, DGN, GML, csv, kml, gpx, mapinfo, hem de diğerleri arasında ODBC, MySQL, PostgreSQL, ile mekansal veritabanı gibi farklı formatları arasında katmanları dönüştürebilirsiniz çünkü OGR çevirici ilginç.

Temel işlevler, Diğer araçlar gibi, kolayca koordinat ve projeksiyon sistemleri eklemek için mekansal yer imleri, katman grupları, katmanları minimum ve maksimum zoom kontrol, oluşturulabilir, onlar prj varsa shp katmanlar halinde, qgis bu bilgileri kurtarır. Süreçlerin çok çok iyi görünüyor bir ilerleme çubuğu içerir.

Aynı panelinde var, çünkü nesneleri özelliklerini ayarlanır nasıl çok ilginç clip image0093 Quantum GIS, first impressiongenel özellikleri, simbology, meta, etiket, eylem ve tablo özellikleri için sekmeler, tüm bir. QML stil olarak kaydedilir ve diğer katmanlara uygulamak için yüklenebilir. Ayrıca bu yüzen bir tablodur ve istediğiniz gibi genişliği ve yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Hatta bu paneli ve diğerleri ayrı bir uygulama olarak açılabilir.

Ayrıca çarpıcı gibi her segmentin mesafe içeren bir tablo paneli, yansıtılır sürekli mesafe ölçümü, basit görünüyor ama çok yararlı özellikleri vardır.

Erişim ve veri düzenleme

Bu vektör verileri shp, GML, MapInfo ve ddf yükleyebilirsiniz, ancak OGR çevirici üzerinden diğer formatları veri dönüştürebilirsiniz. Ayrıca vektör katmanları WFS ve PostGIS ile dönüştürülebilir. Kurtarılabilir katmanı yüklerken karakter kodlamasını belirlemenizi sağlar.

Raster katmanlar ile ilgili olarak, ayrı WMS bir çok destekler. Ek olarak OGC WFS, WCS, CAT, SFS ve GML gibi standartları okuma içerir.

Yeni vektör katmanlar oluşturmak için bunun üzerinden yapılabilir OGR şekil dosyaları veya Çim. Projeler tarzı gvSIG ile katmanları oluşumu saklanır uzatma QGS, XML olarak kaydedilir.

Proje özelliklerini düzenleme veri ile ilgili olarak mevcut olan her katman için yakalamak için bir aynı katmanda ve koşullarda topolojik Sürümü izni veya çokgen sınırlayıcı örtüşme güçlendirilmesi bir koordinat sistemi, birimler, ondalık basamak kesinliği, (tip ve tolerans) gibi özellikleri saklanır proje. Bu sadece segment ve tepe seçeneği olduğunu beni hayal kırıklığına rağmen ikinci, ilginç. Yine, Çim bunun için bir gerekçe olmalıdır.

clip image0102 Quantum GIS, first impressionBen bir köşe takmadan bir katman düzenlemek için çalıştı, ama bunun dışında yakalamaya seçenekleri eklemek için gerekli olduğunu, bana oldukça yavaş görünüyordu (üzgünüm benim aptallık için, bu oyuncak oyun ilk kez.) Ben Çim düzenleme araçları yükleme sonra göreceksiniz. Ne çok aynı anda bir katman düzenleme ise bir parça gibi görünüyor, böylece ilk saklayanlardansınızdır kazanır. öf!

Veri Çıkışı

Hızlı bir çıkış sonunda, bir resim olarak görünümü kaydetme seçeneği ve hızlı baskı için bir eklenti var, ama gvSIG aksine, ArcView tarzı olarak hiçbir düzenleri kontrole sahip, bunun yerine bana göre bir baskı besteci vardır biraz deli (*), Ancak veri çerçeve, etiket, kutu ve semboller yüklemenizi sağlar, ve bir proje için çeşitli kompozisyonlar oluşturulabilir, ben şablon olarak kaydetmek nasıl bulundu vermedi, manuel mümkün olduğunu söylüyor. Ben bu amaçlar için daha iyi şeyler vardır Çim eklentileri sanırım.

GvSIG ile Karşılaştırma

Tabii biz önümüzdeki Pazartesi günü sonra, olacak.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.