Home > Promowanie inicjatyw: DielmoOpenLiDAR

Promowanie inicjatyw: DielmoOpenLiDAR

Kilka dni temu pisałem o wysiłkach na LIDAR zarządzaniu danymi, więc dziś mogę przekazać formalne oświadczenie, że został opublikowany DIELMO 3D SL

DielmoOpenLiDAR: Free nowe oprogramowanie do zarządzania danymi LIDAR

Przez ponad 5 lat DIELMO 3D SL pracuje w tworzeniu oprogramowania do przetwarzania danych LIDAR, stosując go wewnętrznie do produkcji DTM (DTM) w licznych projektach, osiągnięcia większej jakości i precyzji w końcowych produktów oferowanych niż obecnie dostępne komercyjne oprogramowanie na rynku.

Do niedawna, naszym zamiarem było zaprojektowanie naszego oprogramowania do przetwarzania danych LIDAR od samego początku, by stać się komercyjne oprogramowanie skierowane do dostawców danych, jednak z pomocą CIT zdecydowaliśmy się podjąć inicjatywę opracowania nowego darmowego oprogramowania Wiązka światła dla przetwarzania danych użytkownika końcowego zorientowane, w porównaniu do bardziej tradycyjnych linii koncentruje się na komercyjnego oprogramowania.

W końcu, z pomocą Wydziału Infrastruktury i Transportu Generalitat Valenciana (CIT) postanowiliśmy podjąć inicjatywę utworzenia DielmoOpenLiDAR (więcej informacji oraz pliki do pobrania na http://www.dielmo.com/dielmoopenlidar.php).

DielmoOpenLiDAR jest wolne oprogramowanie z licencji GNU GPL w oparciu o gvSIG dla LIDAR danych obsługi. Do tej pory opracowaliśmy sterownik do dostępu do danych LIDAR w gvSIG. Sterownik ten jest podstawą do obsługi danych w różnych formatach standardowych, tak aby umożliwić gvSIG z podstawowych narzędzi, które pozwalają programistom na pracę z LIDAR danych w sposób jak najbardziej przejrzysty i prosty. Z drugiej strony, to również pozwala gvSIG otworzyć oryginalnych danych LIDAR (LAS i BIN), wizualizować je nałożyć na siebie jakiejkolwiek innej informacji geograficznej, skonsultować oryginalne wartości każdego punktu i edytować je.

Po ustanowieniu podstawy dla danych LIDAR związanych rozwoju gvSIG, następnym etapem będzie rozwijać wszystkie narzędzia potrzebne do pełnych danych LIDAR przetwarzanie przy gvSIG. Z jednej strony będziemy realizować gvSIG z automatycznych algorytmów obliczeniowych i drugie zastosowanie ręcznej edycji za umożliwienie wyniki kontroli jakości. Od surowców udało nam się wyprodukować w drugiej fazie projektu, trzeci etap polega na rozwój inteligentnych narzędzi do tworzenia nowych wartości dodanej produktów końcowych.

Wraz z rozwojem tego bezpłatnego oprogramowania do zarządzania danymi LIDAR, DIELMO 3D ma na celu wykorzystanie technologii LIDAR dla standardowych użytkowników GIS i środowiskiem naukowym w celu rozszerzenia jej stosowania. Ponadto, obecny trend jest, że coraz więcej LIDAR dane stają się dostępne obejmujące duże obszary w terytorium i za kilka lat wszystkie te informacje będą wolne dla każdego, kto do niego dostęp. Na przykład, istnieje obecnie LIDAR danych w całym Kraju Basków i są dostępne za pośrednictwem Rady Prowincji Gipuzkoa i Służby mapowania Departamentu Środowiska i Planowania Przestrzennego rządu baskijskiego.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.