Home > MapServer için karar verme

MapServer için karar verme

TERCÜME NOTLAR: Bu yazının sonunda bazı yorumlar okuyun.

Kendi haritalar yayınlamak için ne aranan bir Kadastro kurumu ile son konuşma yararlanarak, ben topluma öğeyi kurtarma operasyonları dönmek için burada en önemli özetler. Belki zaman içinde bir karar ya da egeomate yardım istemek isteyen birisi hizmet edeceğiz.

Neden MapServer

Hala bir lisans olduğu için sahne, Bentley’in GeoWeb Publisher bırakmak amacıyla birisi olduDiscovery Server, Geri toz yıllarda bunun selefi. Onlar Bentley ilgi vardı bir diğer nedeni kendi haritalama inşaat ve kadastro haritalarının bakım için VBA uygulamaları ile MicroStation coğrafya üzerinde olmasıydı.

Daha önce blog (Çirkin – Nadir arkadaşım dediği gibi) Bir düşük maliyetli bir alternatif olarak, Manifold CBS kullanarak, bir web haritalama hizmeti oluşturma gösterdi. Daha fazla para olduğunda ben de bir çözüm olarak Bentley’in Geoweb Publisher yararları hakkında bir gün konuştuk. Bu benim çevrimiçi haritalar yayın için çeşitli uygulamalar arasında karşılaştırmalar yapılan bu eski yazılan süreklilik vermektir.

Konuşma sonra MapServer, ben önümüzdeki günlerde yararlanmak için umut bir sorun için gitmeye karar verdi. Bu arada, yıl diğer açık kaynak platformu geri kalanı için, ama bir web ortamında denemeye başla.

clip image001239 Deciding for MapServerMapServer bir CBS uygulaması değil, hatta kendi web sitesinde diyor gibi, gibi yapar. Minnesota Üniversitesi bir girişim olarak tarihi, dolayısıyla logosu Minnesota ve Mississippi nehirlerinin geliyor. Bugün yaygın nedeniyle Anglo-Sakson kökenli belki de, dağıtılan web harita hizmeti bir referanstır. Bu uygulama gibi geniş bir yelpazede var – Geniş gerçekten -., Ben yeni kullanıcılar için, çok basit sadeliği gibi, tüm sihirli, qgis gibi programlardan oluşturulan ya da PHP, Java, Perl, Python gibi dilleri yararlanmak için mapscript mantığı anlamak edilebilir harita dosyanın kullanımı olduğunu Ruby veya C #.

MapServer üzerinde daha gelişmiş uygulamalar “vardırhizmet“Chameleon, Cartoweb, Ka-harita ve Pmapper gibi. Bu MapServer en ilkel mantığı anlamak için idealdir rağmen bu, daha az kod alanı olan kullanıcılar için tavsiye edilir.

clip image002170 Deciding for MapServer

Gösterilen örnekte, şimdi yapıyoruz işin sadece bir örnek olmasıdır. Onları ve bu hizmet birkaç hafta içinde kamuya açık olacak ve o zaman çalışma görebilirsiniz farkında olmaktan izni ile.

Başka hangi web uygulamaları var?

Bunun için, ben kullanacak OSGeo Referans, coğrafi alanda açık kaynak standardizasyon sürdürülebilirliği açısından en yaratıcı biri olarak Vakfı. Ben diğer daha olduğu konusunda hemfikirdir rağmen.

 • Mapbender, Çok popüler, IDE Guatemala durumunda Mapserver ile bir ince istemci olarak kullanılır. Çekiciliğini nedeni PHP ve JavaScript, web bugün en çok kullanılan kombinasyonları iki için geliştirilmiş olmasıdır.
 • MapBuilder, Hangi sürüm 1.5 sona erdi ve Açık Katmanlar ile birleşti. Onun AJAX … bir güzellik oldu.
 • Açık Katmanlar, Bir merak, Google ya da Yahoo Maps ile entegre ya da raster ekranda önbellek daha verimli hale ise.
 • Acik Mapguide, Onun Autodesk ilişkisi için çok popüler. Bu kadar istenen tat, hiç sağlam (*).
 • Derece, bir bütün füme standartları hakkında. Avrupa’da çok fazla potansiyel var. GML destek istikrarı nedeniyle web işlemleri uygulanması için tarafsız bir alternatif olarak önerilmektedir INSPIRE girişimi.

Diğer OSGeo inkübasyon çözümler şunlardır:

 • GeoServer, En büyük potansiyel gelişimi Java olmasıdır. Google Maps, Google Earth ve ArcGIS dahil olmak üzere Yahoo Maps, veri ile entegre açın Katmanlar olarak sunmak için çok.
 • Geomajas hangi ince istemci, masaüstü ve web içerir.
 • MapFish, Python için bir öncelik odaklı ama belki de (çevrimiçi) belgelenen en az biri.

MapServer Avantajları

OGC standartları destek. Belki de en iyi, bu hemen hemen tüm açık kaynak kodlu uygulamaların en az WMS, WFS, WCS, GML açısından, iyi gidiyor olmasına rağmen.

  • Web Harita Servisi (OGC: WMS) 1.0.0, 1.0.7, 1.1.0 ve 1.1.1
  • Web Özelliği Hizmet (OGC: WFS) 1.0.0, 1.1.0
  • Web Kapsama Servis (OGC: WCS) 1.0.0, 1.1.0
  • Coğrafya İşaretleme Dili (OGC: GML) 2.1.2, 3.1.0 Seviye 0 Sayfa
  • Web Harita Bağlam Belgeler (OGC: WMC) 1.0.0, 1.1.0
  • Trend Katman Tanımlayıcı (OGC: SLD) 1.0.0
  • Filtre Kodlama Özellikler (OGC: FES) 1.0.0
  • Sensör Gözlem Servisi (OGC: SOS) 1.0.0
  • Gözlemler ve Ölçümler (OGC: OM) 1.0.0
  • SWE Ortak (OGC: İsveç) 1.0.1
  • OWS Ortak (OGC: OWS) 1.0.0, 1.1.0

Açık CBS Konsorsiyumu kurallar ile veri hizmet veren, herhangi bir program çok iş olmadan sadık olacaktır. Bu AutoDesk Civil3D, ArcGIS beri GB içerir. Wms ile gvSIG, QGIS, vb Bentley Harita, Ve hatta Google Earth / haritalar.

Bu, çünkü ben daha önce (GeoWeb Publisher ve Manifold CBS) çalışmış olduğunuz uygulamaları ile karşılaştırarak, MapServer onları daha iyi performans çok yaygınlaştırılması, Kendi sayfa kullanıcının topluluğu bahsetmeden yeterli bilgi, gelişmiş örnekler vardır bu yüzden. GWP davası çok fazla bir şey için orada çalışmak ve İspanyolca Manifold gelen ne olduğunu çok kısa bir süre olan – dışarıda bırakarak Geofumadas şekilde değil girişine çelişki içine.

veri desteği harikasıdır. Bu gökyüzü değil ama yeterince yaklaşıyor:

•: Şekil dosyaları, GML, PostGIS ve DGN dünya da dahil olmak üzere OGR, üzerinden daha fazla.

 • Coğrafi veritabanı veya vektör veriler: Şekil dosyaları, GML, DGN de ​​dahil olmak üzere bir dünya vía OGR, daha PostGIS.
 • Raster veriler: TIF georeferenced ve GDAL ile istediğinizi.
 • Çıkış için, jpg, png, pdf ve tabii ki, OGC standartları oluşturabilirsiniz.

Daha sonra orada çapraz platform desteği. MapServer, Windows / PC kullanıcıları için dostu yapar IIS üzerinde çalışabilir. Ayrıca Apache üzerinde çalışan, bu nedenle veri hizmet için, ama gitmek için değil sadece, herhangi bir sorun olmadan Windows ve Linux üzerinde çalışabilir. Manifold en durumda, yayın sadece IIS tarafından yapılır; Apache adlı, bazı onunla kendi pirouettes yaptık rağmen, tıkanıklık oluşturur. Sigara içiyor sürece ve Bentley’in durumda, sadece, web’in dağıtım sadece Internet Explorer üzerinde çalışan bir ActiveX olduğunu dikkate alarak, Windows üzerinde çalışır IDPR mekansal bir kartuş içinde yüce için.

Söylemeye gerek yok, ona ilgili değil lisans ödeme. Manifold Evrensel ile lisans $ 600, sınırlı kullanıcılar ile 10,000 $ ve CBS sunucusu olsaydın, 15.000 $ üzerinde tarafından Bentley GWPublisher sırasına göre olacaktır.

Son olarak, büyük bir avantaj görmek gelişme. MapServer kadar kolay değildir çalışır, ama çok daha kolay bulunabilir şimdi yapıyoruz gibi uzaktan olanlar da dahil olmak üzere diğer uygulamalar ile daha bir birini bulmak. Bentley GWPublisher bir cesareti bilen bir geliştirici bulmak kadar kolay değildir, o (Bentley Coğrafi Server sağlam bir gelişme yararlanmak Proje Wise, coğrafya, MicroStation VBA ve Bentley Harita bilmeniz gerekirBen orada kabul rağmen harika şeyler yapılabilir.) Sadece olsa bir Manifold CBS geliştirici, sadece çok zor., Güvenli, NET, ve bir CBS sunucusu bir lisans ücreti nasıl göre tahsil edecektir.

5 adımda bunu nasıl yüklenir

Sadece Yaratılış başlangıcı gibi pek çok adım, yok:

 1. OSGEO4W indir burada
 2. Kurun, MapServer, Apache ve bir örnek en azından.
 3. Apache takın ve hizmet oluşturmak (veya IIS ile bir dizin almak).
 4. Hizmet yukarı kaldırın
 5. Tarayıcıda örnek çalıştırın

Evet, Genesis gibi, ayet 1 ve 2 arasında Şeytan’ın isyan oldu birkaç şey vardır. Http://localhost/ veya http://127.0.0.1/ da savaş alır, ancak öğrenmek ile genellikle ya hizmet artırmak gerekir.

Ben açıklayacağım bir sonraki sonrası olacak

TERCÜME NOTLAR:

(*)hiç sağlam, istenilen lezzet. İspanyol Deyim: ‘Bir morir’ olan bir şey ilkel özelliklerini korur anlamına gelir. Öte yandan, ‘al gusto’ ya da ‘el el sabor Deseado’ daha bir jargon size ihtiyacınız olan herhangi bir görev yapmak anlamına gelir bir figüratif ifade daha olduğunu.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.