Google Earth; wizualne wsparcie dla kartografów

Google Earth poza bycie narzędziem do ogólnej rozrywki stał się również wizualne wsparcie dla mapowania, aby zobaczyć wyniki zarówno jako recenzję, jeśli praca wykonywana jest spójny, ale także służy jako narzędzie dydaktyczne dla geografii lub geodezji klas.

clip image0018 Google Earth; visual support for cartographers

W tym przypadku będę się wspierana przez GIS kolektora do budowy ćwiartki i Google Earth, aby przejść sprawdzanie wyników, za pomocą ćwiczeń opracowany wspólnie z Cristian Mejia, Geodeta Sucre pomocą którego doświadczenie było całkowicie. Najpierw musimy określić obszar, na którym będziemy pracować, w tym przypadku Boliwii, która jest między obszarami 19, 20 i 21 oraz 8 i 24 stopni szerokości geograficznej na półkuli południowej. Wszystko to można wyciągnąć z Google Earth z prostego badania, zmieniając opcję wyświetlania go w UTM do wyświetlania stref i współrzędnych geograficznych “, aby zobaczyć, długości i szerokości geograficzne.

clip image0026 Google Earth; visual support for cartographers1. Ćwiartka z trzech obszarów zainteresowania.

W Tłumik, zadanie to jest wykonywane z Widok> Siatka

Następnie wskazuje, że możemy spodziewać się kwadrant, który idzie z długości – 54 do – 72, są negatywne dla bycia w zachodniej półkuli. Wybierz szerokość od – 8 do – 24, wartości te są również negatywne, ponieważ są umieszczone poniżej równika.

Mamy również wskazać, jak chcemy podzielić go, cały wymiar jest 18 (3 strefy o 6 stopni) długości i 16 (2 razy 8 stopni) w szerokości geograficznej. Określamy stworzyć Płytki zamiast prostych linii. I nie mamy trzy strefy, o czym się na Google Earth. Aby przetestować, to kliknij prawym przyciskiem myszy warstwę i eksportować do formatu KML, staje się tak logiczne, to zmysł wzroku, a nie to, co w laboratorium Geodezji 20 lat temu miał trudności w zrozumieniu.

clip image0038 Google Earth; visual support for cartographers

2. Do 1: 250000 mapy

Na przykład, będziemy pracować strefę 20 w ten sam sposób. W tym przypadku, 1:250,000 arkuszy ma wymiar 1,5 x 1 stopnia, co odpowiada podzielenie całego obszaru w matrycy 16 x 4 płytek.

clip image0044 Google Earth; visual support for cartographers

Teraz musimy określić, że chcemy siatkę, która jest między długościami 60 i 66 i szerokości 8 i 24, co oznacza, że ​​6 stopni będzie podzielony na segmenty 1,5 i w segmentach 1 stopień szerokości geograficznej.

Sporządzono: sprawdzić, kliknij prawym przyciskiem myszy i eksportować do formatu KML. W lat / long view można sprawdzić, czy linie są zgodne z sieci Google Earth.

clip image0054 Google Earth; visual support for cartographersAby dodać centroidy zostanie wybrany wszystkie płytki i zastosowanie funkcji Geoprzetwarzania, jak pokazano na poniższym wykresie. Nie trzeba zrobić kolejną warstwę, ponieważ kolektor obsługuje różne typy obiektów na nim, jeśli chcesz wysłać kolejny, to nie jest konieczne, aby je wybrać, które są tworzone z aktywnego wyboru tak, że jest potrzebne tylko do wytnij / wklej.

3. Do 1: 100000 mapy

W tym przypadku, nic więcej niż zmiany odstępów, 1,5 stopniach dzieli się na trzy segmenty, dlatego są od 0,50 x 0,50.

clip image0063 Google Earth; visual support for cartographers

4. Do 1: 50000 maps

Warto zaznaczyć, że następna warstwa jest podzielona na segmenty o 0,25 x 0,166667, ponieważ są to podział na 2 3 macierzy X, jak pokazano na końcowy rezultat. Po prawej warstw przedstawiono w folderze i po nich w mapie, jak wyjaśnił to jeden dzień.

clip image0072 Google Earth; visual support for cartographers

I to jest, jak to będzie w Google Earth, ale możemy zrobić to wszystko na raz, z całego obszaru, jednak nie jest właściwe, ponieważ będziemy wymagać włączyć go do UTM i odbywa się z oddzielnych warstwach stref.

clip image0082 Google Earth; visual support for cartographers

To ciekawe, że kolektor. Map plik zawierający wszystkie warstwy, mierzy tylko 85 KB i Google Earth jeden, 59 kb.

W skrócie, to zrobić bez Google Earth wymagałoby bardziej abstrakcyjne czas testowania i wątpliwości ewentualnego błędu. Google images nie będzie tak dokładne, ale jako narzędzie pedagogiczne może mieć duże znaczenie w zakresie, w jakim jego wszechstronność doprowadziła konwencjonalne sfery nieco mniej niż ozdoby biurowych.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.